sobota, 26 października 2013

ragù alla bolognese

Spaghetti bolognese mówicie? Prawdziwy Włoch nie będzie wiedział o co chodzi:)
Sos, który jest dzisiaj królem tego postu, czyli ragù alla bolognese, jako chyba najsłynniejszy włoski sos, zasługuje na jak największe poszanowanie, także jego historii! 
Pochodzi z Bolonii jak sama nazwa sugeruje, różni się zdecydowanie od tego co znamy w Polsce pod tą nazwą. Zawiera w sobie wiele warzyw (tak zwaną Włoską Trójkę (sofritto)- cebula, seler naciowy, marchewka), pancettę (lub inną suszoną szynkę, boczek), chudą wołowinę, czerwone wino i sos pomidorowy. Z przypraw dodajemy tylko sól i pieprz, a na pewno w oryginalnym ragù alla bolognese nie znajdziecie czosnku czy oregano (którego prawie w ogóle nie używa się w daniach wywodzących się z Bolonii).
Dodatkowo ragù alla bolognese nigdy we Włoszech nie podaje się z makaronem spaghetti! Jest to najczęściej tagliatelle.
Należy też pamiętać (jeśli miałabym porównać- podobnie jak polski bigos:) że gotuje się go długo, około 3-4 godziny. Na pewno ragù alla bolognese nie należy kojarzyć z "daniem na szybko" :)
Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z przygotowania takie sosu, który wyszedł naprawdę pyszny. Polecam do ugotowania w najbliższym czasie!:)



Ragù alla bolognese (6-7 porcji):
5 łyżek oliwy z oliwek
2 cebule
2 średnie marchewki
3 łodygi selera naciowego
3-4 plastry włoskiej pancetty
850g mięsa mielonego wołowego
1 kieliszek czerwonego wina
1/4 + 1/4 szklanki mleka
2 puszki pomidorów pelati (lub 2 słoiki przecieru pomidorowego)
2 szklanki bulionu wołowego
sól, pieprz do smaku
2-3 gniazdka makaronu tagliatelle na osobę



Cebule, marchewkę, selera i pancettę pokroić bardzo drobno.



W dużym garnku rozgrzać oliwę, i na średnim ogniu smażyć warzywa i pancettę około 5 minut aż cebula się zeszkli a warzywa zmiękną. Następnie warzywa przesunąć na jedną stronę, podwyższyć ogień i partiami obsmażyć mięso. Wymieszać z warzywami.



Podsmażać całość na wysokim ogniu, a następnie wlać wino, poczekać aż odparuje, wymieszać. Następnie dodać 1/4 szklanki mleka, wymieszać.



Następnie dodać pomidory (lub przecier), doprawić solą i pieprzem a następnie gotować 3-4 godzin polewając bulionem. Gdy sos będzie gotowy, dodać na koniec 1/4 szklanki mleka, by złagodzić kwaśność sosu (przez dużą ilość pomidorów). Podawać z ugotowanym makaronem tagliatelle (ja podawałam ze szpinakowym tagliatelle by dodać jeszcze więcej kolorów całemu daniu). Smacznego!







nakrycie, talerz, kieliszek: Ikea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz